Menu

PKP Intercity zamawia nowe lokomotywy

fot. PolskaKolej.TV. Wszelkie prawa zastrzeżone. fot. PolskaKolej.TV. Wszelkie prawa zastrzeżone.

PKP Intercity zamierza kupić 10 nowych lokomotyw spalinowych, które od 2015 roku poprowadzą pociągi między innymi na trasie pomiędzy Ełkiem a Suwałkami czy Rzeszowem a Zagórzem. Przewoźnik planuje pozyskać część środków na ten cel z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Ogłoszony przez PKP IC przetarg dotyczy zakupu 10 lokomotyw spalinowych, które będą kursować na niezelektryfikowanych trasach:

Ełk – Korsze,

Ełk – Olecko – Suwałki,

Rzeszów – Zamość,

Rzeszów – Zagórz,

Krzyż – Gorzów Wlkp. – Kostrzyn,

Piła – Krzyż.

Lokomotywy muszą dysponować deklaracjami zgodności taboru z obowiązującymi normami środowiskowymi i bezpieczeństwa oraz spełniać wymagania zawarte z specyfikacjach TSI (Techniczne Specyfikacje Interoperacyjności), między innymi przystosowania do prędkości 140 km/h.

Jak mówi Paweł Horodyński, członek zarządu ds. finansowych PKP Intercity: Zakup nowych lokomotyw spalinowych zamyka nasze plany taborowe na obecną perspektywę unijnego finansowania do 2013 r. Uważam, że wśród podmiotów korzystających z POIiŚ wyróżniamy się skutecznością. Dla większości projektów udało się nam podnieść wysokość wsparcia do 70%. Już teraz pracujemy nad szerokim planem inwestycji, na które środki będziemy chcieli z kolejnej unijnej perspektywy.

Jako kryterium oceny ofert przyjęto:

- cena brutto za dostawę Pojazdów  – waga 33%

- cena brutto  usługi utrzymania, tj. stawka za 1 km przebiegu Pojazdu – waga 12%

- wskaźnik NPV - 40%

- współczynnik niezawodności i gotowości technicznej Pojazdu – waga 15%

Podmiot, który złoży najkorzystniejszą ofertę zobowiązany będzie do realizacji umowy w zakresie dostawy w terminie do 30 października 2015r.

Termin składania ofert upływa 12 grudnia 2113 roku.

Nowy tabor, na jaki ogłosiliśmy przetarg, unowocześni park lokomotyw spalinowych spółki. Obecnie modernizujemy 20 lokomotyw spalinowych manewrowych, z których część zostanie również przystosowana do pracy liniowej (prowadzenia pociągów). Dzięki temu po 2015 roku będziemy dysponowali odpowiednią liczbą lokomotyw spalinowych do prowadzenia pociągów bez konieczności wynajmowania taboru z zewnątrz - powiedział Janusz Malinowski, Prezes PKP Intercity.

PKP IC będzie ubiegać się o środki Unii Europejskiej do tego projektu, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko 2007-2013 (POIiŚ).

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę