Menu

Śląskie walczy ze smogiem

fot. Patryk Farana fot. Patryk Farana

Pozostał miesiąc do wejścia w życie zapisów uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego.

Uchwała antysmogowa wchodzi w życie 1 września 2017 roku. Będzie ona obowiązywać na obszarze całego województwa, przez cały rok kalendarzowy. Zapisy uchwały dotyczą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe. Od chwili jej wejścia w życie nie będzie można stosować m.in. węgla brunatnego oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent.

Głównym celem uchwały ma być poprawa jakości powietrza w regionie, która przekłada się na stan zdrowia i jakość życia mieszkańców. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, tylko złych jakościowo paliw.

„Niska emisja nie jest problemem teoretycznym. Negatywne skutki smogu odbijają się na naszym zdrowiu, ale i na jakości życia w regionie. Według wielu badań zajmujemy pod tym względem jedno z ostatnich miejsc wśród regionów europejskich. Przyszła pora, by uświadomić sobie negatywne skutki tego zjawiska. Dlatego problem ograniczenia niskiej emisji traktujemy priorytetowo” – przekonuje marszałek Wojciech Saługa.

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową dla regionu jednogłośnie 7 kwietnia 2017 roku. Jej projekt był efektem pracy powołanego przez marszałka zespołu ekspertów.

„Przyszedł czas, by od etapu tworzenia prawa przejść do jego wdrażania w życie. Po raz kolejny apelujemy do strony rządowej o wprowadzenie stosownych zapisów dotyczących norm jakości paliw i sprzedawanych kotłów. Bez tego nie uda nam się walczyć skutecznie ze zjawiskiem niskiej emisji” – dodaje marszałek Wojciech Saługa.

Transport kolejowy zaliczany jest do najbardziej sprzyjających środowisku środków lokomocji. Dlatego też Koleje Śląskie przyłączają się do działań, których celem jest poprawa jakości powietrza. W minionym sezonie zimowym, z powodu przekroczenia norm jakości powietrza, bezpłatne przejazdy pociągami Kolei Śląskich dla kierowców i ich współpasażerów zostały wprowadzone w sumie na 5 dni. Skorzystało z nich prawie 12 500 osób.

Informacje dotyczące zapisów uchwały antysmogowej można znaleźć na specjalnie stworzonej stronie internetowej powietrze.slaskie.pl

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę