Menu

Pociąg retro rusza na małopolskie tory

fot. http://www.malopolska.pl fot. http://www.malopolska.pl

7 i 8 kwietnia cieszący się dużą popularnością zabytkowy tabor kolejowy odwiedził Kraków i Wieliczkę. Historyczny skład zawitał także pod samo lotnisko w Balicach. Wszystko w ramach projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej, który jest realizowany dzięki współpracy kolejarzy, miłośników kolei oraz Województwa Małopolskiego - informuje UMWM.

Nagle - gwizd! Nagle - świst! Para – buch! Koła w ruch! Historyczna lokomotywa parowa z początku XX wieku odjechała z krakowskiego dworca PKP wraz z pasażerami. 7 kwietnia wyjątkowym pociągiem podróżowali mieszkańcy regionu i turyści na trasie Kraków Główny – Kraków Balice – Wieliczka. Natomiast 8 kwietnia pociąg retro wykonał trzy kursy między Krakowem i Wieliczką. Bezpłatne przejazdy zabytkowym składem rozpoczęły realizację projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej, na który samorząd województwa małopolskiego w tym roku przeznaczył 400 tys. zł.

Jeszcze kilka lat temu turystyczne przejazdy kolejowe odbywały się okazjonalnie i niewielu turystów mogło z nich skorzystać. Dostrzegliśmy w nich potencjał i w 2015 roku postanowiliśmy stworzyć nową atrakcję turystyczną, opartą na dziedzictwie i historii kolei w Małopolsce. Proponujemy odwiedzającym niezapomnianą podróż w czasie po najpiękniejszych trasach kolejowych Europy, które znajdują się w Małopolsce. Patrząc na zachwyt turystów z całego świata, wiemy, że był to strzał w dziesiątkę – mówi Grzegorz Lipiec z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Kursy historycznym taborem odbywają się od 2015 roku dzięki wsparciu finansowemu województwa w ramach konkursu Małopolska Gościnna. Od samego początku cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W 2015 roku w 11 przejazdach uczestniczyło ok. 2 600 osób, rok później liczba pasażerów wzrosła ponad dwukrotnie – podczas 28 kursów piękno Małopolski podziwiało ponad 7500 pasażerów, a w tym roku – od kwietnia do grudnia – zorganizowane zostaną aż 42 przejazdy po najbardziej urokliwych zakątkach Małopolski. Szacuje się, że weźmie w nich udział ponad 10 tys. turystów.

- Atrakcja, którą oferujemy naszym pasażerom, nie kończy się jedynie na wycieczce historycznym składem ze skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Staraliśmy się wszystko zorganizować tak, by goście mogli poczuć klimat z przełomu XIX i XX w. Podczas podróży i postojów będą mogli m.in. skosztować smakołyków regionalnej kuchni, zwiedzić liczne atrakcje turystyczne i wziąć udział w wydarzeniach z udziałem przewodników, artystów czy grup rekonstrukcji historycznej - mówi Łukasz Wideł, wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, organizatora przejazdów.

Projekt „Małopolskie szlaki Turystyki Kolejowej” realizowany jest w ramach konkursu Małopolska Gościnna przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Partnerem projektu od 2016 roku jest PKP Cargo S.A.

Przewidziano także dodatkowe kursy na krótkich trasach, skierowane do turystów znajdujących się w miejscowościach turystycznych np. kurs Krynica – Muszyna w ramach trasy Nowy Sącz – Muszyna.

Więcej informacji na stronie internetowej projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej: www.kolejegalicyjskie.pl

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę