Menu

Początki kolei - część XI

Pociąg Velaro skonstruowany przez firmę Siemens Mobility fot. Bonaventura Leris, wikipedia.org Pociąg Velaro skonstruowany przez firmę Siemens Mobility fot. Bonaventura Leris, wikipedia.org

Po tym jak zaczęto powszechnie stosować elektryczne lokomotywy przyszedł czas na pobijanie rekordów prędkości.

W pierwszym okresie XX wieku Niemcy okazały się rekordzistą nie do pobicia. Osiągnęli trzy najlepsze wyniki na trasie Berlin - Zossen

- 1901 rok – czteroosiowa lokomotywa elektryczna pędziła z prędkością 162 km/h

- 1903 rok - sześcioosiowy elektrowóz, który był zasilany trójfazowym prądem zmiennym poruszał się z prędkością 202 km/h

- 1903 rok - model z tej samej serii pobił kolejny rekord, osiągając prędkość 209 km/h

Jednak fakt pozostaje taki, że pokonywanie coraz większej granicy prędkości pozostało tylko w sferze testów, ponieważ w praktyce pociągi mogły rozpędzać się tylko do 140 km/h i tylko wtedy, gdy lokomotywa posiadała ulepszone i wzmocnione hamulce, a stan odległości sygnalizacji na trasie został znacznie podniesiony.

Po II wojnie światowej kolejne państwo mogło się poszczycić swoimi „demonami” szybkości. Tym krajem była Francja, gdzie pociągi rozpędzały się do 313 km/h. Szczytowy wynik osiągnięto 18 maj 1990 roku, kiedy to TGV Atlantique rozpędził się do 513,3 km/h.

Kolejnym państwem, które wpisało się w historię eksperymentowania z szybkimi pociągami jest Hiszpania. W 2006 roku Velaro, pociąg skonstruowany przez Siemensa osiągnął prędkość 300 km/h. Pociąg kosztował 25 milionów euro i pokonuje trasę Madryt – Barcelona w 2 i ½ godziny, warto dodać, że trasa liczy 621 km. Posiada on 404 ergonomiczne i luksusowe miejsca, salę konferencyjną i pokój dla VIP-ów, na ekranach znajdujących się w przedziałach można oglądać programy rozrywkowe. 60 sztuk takich pociągów sprzedano do Chin gdzie łączą Pekin z Tiencin, osiem do Rosji, tutaj z kolei poruszają się na trasie Moskwa – Petersburg.

W Colorado z kolei mamy szansę przejechać się najwyższą koleją górską na świecie, Manitou and Pike's Peak Railway, która wznosi się na wysokość 4301 m. n. p. m. Otwarto ją w 1891 roku, jej długość liczy 14 km.

Najlepszy wynik na świecie w przewozach towarowych osiągnęła w 2000 roku lokomotywa IORE. Posiada aż 14 600 koni mechanicznych, co jest uzasadnione tym, że pracuje w ekstremalnych warunkach klimatycznych przewożąc ważące 8200 ton wagony z rudą żelaza z głębi lądu na wybrzeża Szwecji i Norwegii.

Osoby mające ochotę zobaczyć te pociągi polecamy wycieczkę do Hamburga, można je tam podziwiać w miniaturowym wymiarze. Jest to największy model kolejki elektrycznej na świecie, na powierzchni 900 m2, gdzie odzwierciedlono nawet detale krajobrazu, możemy podziwiać 700 pociągów, które ciągną ponad 10 000 wagonów.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę