Menu

Największe katastrofy kolejowe w Polsce - część X

fot. Wojciech Janaczek, wikipedia.org fot. Wojciech Janaczek, wikipedia.org

Do katastrofy doszło 3 marca 2012 roku o godz. 20:55 w miejscowości Chałupki pod Szczekocinami. Czołowo zderzyły się dwa pociągi.

Zderzyły się pociągi: TLK 31100 „Brzechwa” spółki PKP Intercity relacji Przemyśl Główny – Warszawa Wschodnia oraz interREGIO 13126 „Jan Matejko” relacji Warszawa Wschodnia – Kraków Główny.

Przebieg wydarzeń opisany na podstawie raportu Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych nr PKBWK/1/2013 z dnia 15.02.2013:

20:36 Pociąg TLK 31100 Brzechwa dojeżdża do Kozłowa

20:37 Na posterunku odgałęźnym Sprowa dyżurna ruchu włącza blokadę liniową dla jazdy pociągu TLK po torze 1. Z kolei na posterunku odgałęźnym w Starzynach dyżurny ruchu udziela pozwolenia na jazdę pociągu TLK po torze 1.

20:38 Pociąg TLK wyjeżdża ze stacji Kozłów

20:39 Pociąg TLK zajmuje tor szlakowy nr 2 ponieważ w okresie 1-31.03.2012 na torze 1 na odcinku Kozłów – Sprowa prowadzone były prace trakcyjne i był on wyłączony z eksploatacji. Pociąg interREGIO zblża się do posterunku odgałęźnego w Starzynach. Dyżurny ruchu włącza blokadę linową do jazdy IR po torze 2, chwilę później dyżurna ruchu ze Sprowy udziela pozwolenia na przejazd IR torem 2. Na posterunku w Starzynach nastąpiła utrata kontroli rozjazdu 3 i 4 w położeniu minus. Pociąg IR dojeżdża do podg. Starzyny i czeka przed semaforem wjazdowym ok. 7 minut.

20:46 Dyżurna ruchu ze Sprowa układa zwrotnice dla TLK i wyświetla na semaforze sygnał zezwalający na wjazd na rozjazdy. Pociąg IR rusza na sygnale zastępczym wydanym przez dyżurnego ruchu w Starzynach, jednak nie zostaje wyświetlony wskaźnik W24.

20:48 Pociąg IR wjeżdża na tor nr 1 – przeciwnym do zasadniczego. W tej samej chwili semafor wjazdowy A w Sprowie wykazał zajętość toru nr 1

20:49 Dyżurna ruchu z powodu braku możliwości włączenia zielonego światła wyświetla sygnał zastępczy oraz wskaźnik W24 i kontaktuje się z załogą pociągu TLK

20:50 Dyżurna ruchu informuje maszynistę TLK i podaniu sygnału zastępczego

20:52 Pociąg TLK wjeżdża na tor 1, IR Matejko również znajduje się na torze nr 1

20:54 Maszynista pociągu IR zauważa światła pociągu z naprzeciwko i rozpoczyna hamowanie awaryjne. Pociąg zwalnia ze 100 do 40 km/h. Maszynista TLK widząc zbliżający się pociąg wyhamowuje skład ze 118 do 98 km/h

20:55 Dochodzi do czołowego zderzenia pociągów

Zniszczeniu uległa lokomotywa elektryczna EP09-035 pociągu TLK, wykoleiły się także dwa wagony. W pociągu PR wykoleiła się lokomotywa ET22-105 i jeden wagon.

W wypadku zginęło 16 osób oraz 57 zostało rannych. Zginął maszynista, kierownik składu i konduktor pociągu interREGIO oraz maszynista i pomocnik maszynisty pociągu TLK.

W akcji ratunkowej wzięło udział 450 strażaków, 300 policjantów, funkcjonariusze SOK i ochotnicy. Użyto 35 samochodów ratownictwa technicznego, 2 śmigłowców ratunkowych oraz 13 psów, a także pociąg ratunkowy oraz wóz zabezpieczania technicznego. PCK również skierowało Grupy Ratownictwa na miejsce katastrofy.

Na miejsce katastrofy przybyli m.in. premier Donald Tusk, ministrowie Jacek Cichocki, Bartosz Arłukowicz, Sławomir Nowak oraz prezydent Bronisław Komorowski, który ogłosił żałobę narodową obowiązującą w dniach 5 i 6 marca 2012.

Po katastrofie prokuratura prowadziła śledztwo w dwóch wątkach. Badała, po pierwsze bezpośrednie przyczyny katastrofy, a po drugie odpowiedzialność osób dbających o infrastrukturę i organizację pracy na tym odcinku.

Prokuratura podjęta decyzję o postawieniu zarzutów dyżurnemu ruchu ze Starzyn. Niestety nie można go było przesłuchać ponieważ ze względu na zły stan techniczny został skierowany do szpitala psychiatrycznego.

Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych również sporządziła raport dotyczący katastrofy. Wynika z niego, że przyczyną zderzenia pociągów były błędy i zaniedbania pracowników PLK PLK. Ich wina ma polegać na "niedostatecznym nadzorze nad pracą eksploatacyjną posterunków ruchu, drużyn pociągowych oraz procesem modernizacji i stanem utrzymania infrastruktury"
Według szacunków kolei w pociągu PKP Intercity było 250 osób, a w pociągu Przewozów Regionalnych ok. 150 osób.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę