Menu

Początki kolei - część X

Tramwaj elektryczny w miejscowości Blackpool, obecnie fot. Mjobling (Mark S Jobling), wikipedia.org Tramwaj elektryczny w miejscowości Blackpool, obecnie fot. Mjobling (Mark S Jobling), wikipedia.org

Odkrycie elektryczności stało się kolejnym kamieniem milowym w dalszym rozwoju kolei żelaznych.

Werner von Siemens, niemiecki inżynier, w 1879 roku zaprezentował pierwszą lokomotywę elektryczną, a w 1881 roku w Lichterfelde w okolicach Berlina uruchomiono pierwszą linię tramwaju elektrycznego.

Początek XX wieku przyniósł ze sobą nowe rozwiązania, przezwyciężono problem rodzaju napięcia, napędu oraz trakcji podziemnej i stopniowo w Europie oddawano do użytku tramwaje i koleje wykorzystujące elektryczność, np.: w Wiedniu w 1883 skonstruowano kolejkę górską napędzaną prądem stałym, w Szwajcarii od 1895 z Lugano do Paradiso jeździły pociągi korzystające z prądu zmiennego, Budapeszt doczekał się pierwszej na kontynencie kolejki podziemnej a w Paryżu w 1900 została oddana do użytku pierwsza linia metra.

Na tym etapie innowacyjności na kolei po raz kolejny Anglia okazała się być najlepsza. To właśnie tam 18 grudnia 1890 roku otwarto pierwszą elektryczną kolej, City and South London Railway, w normalnym ruchu pasażerskim wraz ze stacjami i sygnalizacją. Liczyła niestety tylko pięć kilometrów długości. Pojawiły się także tramwaje elektryczne.

W latach 1912 – 1913 w Niemczech wprowadzono jednolity system elektryczny i używano jednofazowego prądu zmiennego o napięciu 15 000 V, którego częstotliwość wynosiła 16 2/3 Hz. Takie rozwiązanie zaczęły stosować także inne państwa: Austria, Szwajcaria, Szwecja i Norwegia.

W Ameryce już w 1880 roku po torach śmigały lokomotywy elektryczne, wybudowane zostały zgodnie ze wzorem Thomasa Edisona. Rok 1898 to data oddania do użytku pierwszej kolei podziemnej w USA, a sześć lat później otwarto pierwszy odcinek metra w Nowym Jorku.

 

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę