Menu

Początki kolei - część IX

Pociąg TEE fot. Stéphane Gottraux, wikipedia.org Pociąg TEE fot. Stéphane Gottraux, wikipedia.org

Przyjrzyjmy się teraz trochę trasom kolejowym. Ich nazwy przede wszystkim odnosiły się do kierunków, które przebiegały.

Do okresu drugiej wojny światowej twórcy, planiści i właściciele towarzystw kolejowych nie wychodzili poza granice własnego państwa. Co ciekawe, pod koniec XIX wieku była znaczna przewaga kolei prywatnych nad regionalnymi.

Indie w 1852 roku, jako pierwszy kraj na kontynencie azjatyckim mogły pochwalić się koleją żelazną. Trasa liczyła 35 km i łączyła Bombaj z Thane.

Belgia, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria i Włochy w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku założyły organizację, której celem było połączenie centrów przemysłowych Europy Zachodniej za pomocą sieci kolejowych. Powstała również wspólna marka pociągów o jednolitej beżowo- czerwonej barwie, jednakże co do kształtu nie udało się osiągnąć konsensusu więc wykorzystywano rożne lokomotywy, np. Trans- Europ Express (TEE), która wyruszyła na tory w większości tych krajów w 1957 roku. Tutaj po raz kolejny należy złożyć ukłon w stronę Anglii, która zaprezentowała dużą liczbę podobnie wyglądających pociągów i rozpoczęła nową erę luksusowych pociągów ekspresowych.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę