Menu

Największe katastrofy kolejowe w Polsce - część VIII

fot. PolskaKolej.TV. Wszelkie prawa zastrzeżone. fot. PolskaKolej.TV. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wypadek miał miejsce 28 kwietnia 2011 roku na strzeżonym przejeździe w Mostach koło Lęborka. Ciężarówka, ignorując sygnalizację na przejeździe wjechała pod pociąg jadący w kierunku Trójmiasta.

Do wypadku doszło o godz. 17.35. W pociąg osobowy TLK relacji Katowice – Gdynia (przez Opole, Wrocław, Poznań, Szczecinek, Białogard, Koszalin, Słupsk), który miał objazd przez Lębork wjechał samochód ciężarowy. Pociąg w momencie zderzenia jechał z prędkością 107 km/h.

W wyniku zderzenia wykoleiły się 4 z 7 wagonów oraz lokomotywa. W katastrofie śmierć poniosły 2 osoby a 25 zostało rannych.

Po wypadku została powołana komisja, która miała zbadać przyczyny katastrofy. Według ustaleń śledczych była ona skutkiem umyślnego naruszenia przez Franciszka S. - kierowcy tira, zasad bezpieczeństwa. Wjechał on na przejazd ignorując znak „stop” a także sygnały świetlne i dźwiękowe, które ostrzegały o nadjeżdżającym pociągu, w wyniku czego doszło do zderzenia. Prokuratura ustaliła także, że wszystkie instalacje bezpieczeństwa działały na przejeździe prawidłowo, widoczność była dobra, a kierowca ciężarówki oraz obsługa pociągi byli trzeźwi.

W sądzie Franciszek S. przyznał się do winy. Wyjaśniając jednocześnie, że na przejazd wjechał za samochodami osobowymi oraz że nie widział i nie słyszał żadnych sygnałów ostrzegawczych. Chciał również dobrowolnie poddać się karze, jednakże prokurator nie wyraził na to zgody.

Sąd Okręgowy w Słupsku umorzył sprawę karną w związku z tą katastrofą z powodu śmierci oskarżonego.

Po wypadku ruch na tym przejeździe był wstrzymany do 1 maja 2011 roku. Łącze straty spowodowane wypadkiem to ok 42 mln zł.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę