Menu

Początki kolei - część VIII

Lokomotywa GM EMD fot. Drew Jacksich, wikipedia.org Lokomotywa GM EMD fot. Drew Jacksich, wikipedia.org

Spektakularny sukces lokomotywy parowej zapewnił jej stałe miejsce w rozwoju kolei żelaznej. Jednakże w tym samym czasie zaczął się pokazywać nowy rywal, a mianowicie lokomotywa z silnikiem diesla.

Autorem tego pomysłu był Rudolf Diesel. W 1892 roku opatentował swój wynalazek wysokoprężnego silnika. Współpracując z Maschinenfabrik Augsburg – Nurnberg zbudował motor, w którym ciepło wytworzone ze wzrostu ciśnienia pozwalało do zapłonu silnika. Z racji tego, że były one bardzo duże i ciężkie początkowo wykorzystywano je jedynie w maszynach stacjonarnych. Rozwiązaniem tego problemu stał się hydrauliczny system wspomagający, umieszczony między silnikiem a kołami. Pierwsza lokomotywa z silnikiem Diesla ruszyła w 1913 roku w Szwecji.

Do dnia dzisiejszego mechanizm działania lokomotyw z silnikiem diesla jest oparty na systemie wymyślonym w XIX wieku.

Ten wynalazek przyczynił się do przełomu w budowie lokomotyw dieslowskich. Rok 1933 przyniósł dużą popularność Fliegedowi Hamburgerowi, który na trasie między Berlinem a Hamburgiem wprowadził lokomotywy napędzane silnikami spalinowymi i elektrycznymi w wyniku czego odcinek o długości 287 km został pokonamy w 137 minut.

W kolejnych latach zaczęły powstawać coraz to lepsze lokomotywy spalinowo – elektryczne, np. amerykańska firma General Motors skonstruowała modele z serii EMD FT, które posiadały opływowe kształty. Popularnością cieszyły się również niemieckie szynowe zeppeliny, autorstwa Frranza Kruckemberga.

Model Deltic to największa lokomotywa z silnikiem Diesla. Powstała ona w English Electric Company Wielkiej Brytanii w 1955. Przez sześć lat pokonywała trasy kolejowe zachodniego i wschodniego wybrzeża z mocą 3300 koni mechanicznych, osiągając prędkość 146 km/h. Lokomotywa była wyposażona w dwie kabiny maszynistów, na początku i na końcu, dwie jednostki generatorów, które umożliwiały jej niezawodne funkcjonowanie.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę