Menu

Największe katastrofy kolejowe w Polsce - część VII

fot. PolskaKolej.TV. Wszelkie prawa zastrzeżone. fot. PolskaKolej.TV. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Do wypadku doszło 8 listopada 2010 roku na stacji Białystok. Zderzyły się dwa pociągi towarowe należące do spółek Orlen KolTrans i PKP Cargo.

W wypadku zderzyły się ze sobą pociąg towarowy Orlen KolTrans nr 112861 relacji Płock Trzepowo – Sokółka złożony z lokomotywy spalinowej M62 i TEM2 oraz 32 wagonów cystern wypełnionych ciekłym paliwem oraz pociąg towarowy PKP Cargo nr 55272 relacji Białystok – Warszawa Praga, który składał się z dwóch lokomotyw elektrycznych ET22 i 7 wagonów, 2 z nich były wagonami cysternami wypełnionymi gazem propan-butan, a 5 węglarkami, w których znajdował się złom.

Wypadek miał miejsce około godziny 5:30. Pociąg towarowy spółki Orlen KolTrans na stacji Białystok, tor nr 1a km 175, 170 rozjazd nr 7 nie dostosował się do sygnałów na semaforach i nie zmniejszył prędkości po minięciu tarczy ostrzegawczej ToB, która wskazywała sygnał Ot1 i nie zatrzymał się przed semaforem drogowskazowym B1/12 wskazującym sygnał Sr1 „STÓJ”. W rezultacie tego pociąg wjechał w bok czwartego wagonu pociągu PKP Cargo, który wyjeżdżał z toru nr 107 na tor nr 2a po prawidłowo ułożonej drodze przebiegu na sygnał Sr3 „Wolna droga ze zmniejszoną prędkością”, który był podany na semaforze E2. Po zderzeniu wykoleiły się obie lokomotywy pociągu nr 112861 oraz 17 cystern, a z pociągu nr 55272 wykoleiły się 3 ostatnie wagony. Z powodu zderzenia zniszczeniu uległ zbiornik paliwa w lokomotywie pociągu Orlen KolTrans, z którego wyciekło paliwo oraz doszło do zapałonu. Pożar bardzo szybko się rozprzestrzenił.

W wyniku pożaru zapaliła się lokomotywa M62 oraz 17 z 32 wagonów z paliwem. Tuż po godzinie 7 doszło do kolejnej eksplozji w wyniku, której pożar objął swym zasięgiem infrastrukturę kolejową, nastawnię wykonawczą i stał się niebezpieczny dla budynków Zakładu Wschodniego PKP Energetyka.

Pożar został ugaszony ok. godz. 01:00 następnego dnia. W akcji ratunkowej brało udział 39 zastępów PSP i OSP, łącznie 160 strażaków.

W wyniku wypadku trzy osoby zostały ranne, dwóch pracowników kolei i jeden ratownik.

Przyczyny wypadku badała Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych (PKBWK) w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Z raportu wynika, że główną przyczyną wypadku „Niezatrzymanie się pociągu nr 112861 przed semaforem drogowskazowym B1/2 wskazującym sygnał Sr1 "Stój”. Poza tym do katastrofy przyczyniła się błędna reakcja maszynisty pociągu PKP Cargo oraz nastawniczego, który w żaden sposób nie zareagował gdy widział zbliżający się z duża prędkością pociąg spółki Orlen KolTrans. Błędy popełnił także dyżurny ruchu, który pozwolił żeby pociąg PKP Cargo wyjechał wcześniej niż było to w rozkładzie i jednocześnie spowodował zamknięcie drogi dla pociągu nr 112861.

Wypadek spowodował liczne uszkodzenia infrastruktury kolejowej na stacji Białystok, między innymi torów, sieci trakcyjnej i nastawni wykonawczej Bł1. PKP PLK szacuje, że prace naprawcze i dobudowa infrastruktury będą trwały do 2017 roku.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę