Menu

Prace modernizacyjne odcinka Jaworzno Szczakowa – Trzebinia nabierają tempa

fot. PKP PLK S.A. fot. PKP PLK S.A.

Trwają prace na linii kolejowej E30 na odcinku Jaworzno Szczakowa – Trzebinia. Modernizacja torów i sieci trakcyjnej, stacji i przystanków osobowych, nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz budowa i przebudowa obiektów inżynieryjnych zwiększy bezpieczeństwo prowadzenia ruchu pociągów, które pojadą z prędkością do 160 km/h.

Większy komfort dla pasażerów

Na stacji Jaworzno Szczakowa trwają prace związane z przebudową peronów (nr 2 i nr 3) i obiektów inżynieryjnych. Perony zostaną podwyższone, co znacznie ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów oraz będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dojście na perony zapewni przejście pod torami, które obecnie jest w przebudowie. Przejście zostanie wyposażone w 2 windy (od strony miasta i na peron 2). Ponadto na peronach zostaną zamontowane nowe 200 m wiaty, ławki, gabloty informacyjne. Będzie nowe nagłośnienie i wizualna informacja dla podróżnych. Stacja w Jaworznie Szczakowej oraz przystanki osobowe w Jaworznie Ciężkowicach i Balinie będą przystosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Nowe i przebudowywane obiekty inżynieryjne

Na stacji trwają prace związane z rozbudową nastawni, gdzie powstanie Lokalne Centrum Sterowania. Na odcinku Jaworzno Szczakowa – Trzebinia kontynuowane są prace przy budowie wiaduktów drogowych w ciągu ul. Bukowskiej i Mroczka w Jaworznie oraz w Balinie. Zastąpią one przejazdy kolejowo - drogowe.

Na stacji Jaworzno Ciężkowice rozpoczęto prace przy budowie przejścia pod torami a na przystanku osobowym Balin kładki dla pieszych. Prace na tym odcinku obejmują 33 obiekty inżynieryjne, w tym 5 przepustów ekologicznych tworzących system przejść dla mniejszych zwierząt.

Intensywne prace na projekcie trwają od czerwca 2017 r. między stacjami Jaworzno Szczakowa – Trzebinia.

Szybsza i sprawniejsza podróż do Krakowa

Efektem prac PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będzie poprawa komfortu i bezpieczeństwa obsługi podróżnych na stacji Jaworzno Szczakowa oraz na przystankach osobowych w Jaworznie Ciężkowicach i w Balinie.

Zwiększy się także przepustowość linii a dostosowanie jej do prędkości 160 km/h znacznie skróci czas przejazdu na trasie Katowice - Kraków. Zakończenie prac na odcinku Jaworzno Szczakowa - Trzebinia planowane jest w I kwartale 2019 r. Koszt modernizacji odcinka to 296 milionów złotych.

Na linii Katowice – Kraków zakończenie wszystkich prac planowane jest w czerwcu 2020 r. Wówczas najszybsze pociągi pokonają trasę w ok. 1 godzinę. Wartość projektu Katowice - Kraków to ok. 2,3 mld złotych. Projekt na linii E30 Katowice – Kraków realizowany jest w ramach unijnego instrumentu finansowego CEF „Łącząc Europę”.

Inwestycja między stacjami Jaworzno Szczakowa – Trzebinia w liczbach:

- 15 km linii kolejowej,

- 1 stacja i 2 przystanki osobowe,

- 4 nowe perony,

- 2 przebudowane perony,

- 33 obiekty inżynieryjne,

- 2 zmodernizowane przejazdy kolejowo-drogowe,

- 6 zlikwidowanych przejazdów kolejowo – drogowych.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę