Menu

ŁKA bez barier

fot. ŁKA fot. ŁKA

Dostępność usług jest priorytetową kwestią dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. 6 czerwca spółka zorganizowała konferencję z udziałem największych organizacji pozarządowych, z którymi współpracujemy dla zapewniania pełnego komfortu podróży pasażerom niepełnosprawnym i o ograniczonej sprawności ruchowej.

Jako nowoczesny przewoźnik kolejowy ŁKA nastawia się na zapewnianie maksymalnej samodzielności i swobody z korzystania z usług przez osoby niepełnosprawne, ale służy także pomocą w każdej nietypowej sytuacji. Osoba niepełnosprawna ma mieć zapewniony równy dostęp do usług, ale jednocześnie nie ma mieć poczucia zależności od innych.

- Dlatego cieszy nas, że tak wiele organizacji jest zaangażowane w usprawnianie naszego procesu obsługi pasażerów i tak wiele organizacji docenia nasze działania. Zarząd spółki odebrał także certyfikaty, które zaświadczają o dostępności i przyjazności firmy dla podróżnych o szczególnych potrzebach:

Certyfikat Obiekt bez Barier dla naszego Centrum Obsługi Pasażera na dworcu Łódź Fabryczna przyznany przez Fundację Integracja

Certyfikatem Dostępność w standardzie dla naszego taboru i drużyny konduktorskiej przyznanym przez Spółdzielnię Socjalną FADO

- mówią przedstawiciele spółki.

Wdrażane są rozwiązania, które pozwolą dostosować stronę internetową do potrzeb osób niepełnosprawnych zgodnie ze standardem WCAG 2.0

Warto wspomnieć, że wcześniej, w grudniu 2016 roku ŁKA otrzymała certyfikat „Firma przyjazna głuchym” – na stronie internetowej, we wszystkich kasach agencyjnych i własnych, a przede wszystkim w każdym pociągu jest możliwość skorzystania z dostępu do tłumacza języka migowego online. Każda z kas jest także wyposażona w pętle indukcyjne, z których każda jest certyfikowana i zgodna z normą PN-EN 60118-4. Obecnie spółka jest w trakcie oznakowywania pociągów etykietami w alfabecie Braille.

Oczywiście wszystkie pociągi są nowoczesne, niskopodłogowe, wyposażone w windy i podesty dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Nowoczesny system informacji pasażerskiej wizualnej i głosowej na pokładzie pociągu umożliwia orientację w położeniu i trasie pociągu każdemu pasażerowi.

Te wszystkie wdrożone rozwiązania sprawiają, że Łódzka Kolej Aglomeracyjna wśród przewoźników jest liderem w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej każdy pasażer jest ważny i mile widziany.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę