Menu

Dworzec Wieliczka Park nagrodzony w konkursie Zabytek Zadbany 2017

fot. PKP S.A. fot. PKP S.A.

Podczas wczorajszej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków PKP S.A. odebrała nagrodę dla zmodernizowanego dworca w Wieliczce. Obiekt był nominowany w kategorii architektury przemysłowej i budownictwa inżynieryjnego.

W grudniu 2016 r. PKP S.A. zakończyła przebudowę zabytkowego dworca Wieliczka Park. Dzięki ścisłej współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków udało się zachować wyjątkowy charakter obiektu. Prace modernizacyjne objęły m.in. wykonanie nowej elewacji i pokrycia dachu, przy zachowaniu zabytkowej drewnianej więźby dachowej. Odnowiono najlepiej zachowane przykłady ponad stuletniej stolarki okiennej, w części ogólnodostępnej zachowano też historyczną posadzkę na dworcu i piece kaflowe, a w holu głównym - odrestaurowano austriacką szafę pancerną. Zachowano i odnowiono także dawne, drewniane okienka kasowe, boazerie oraz zabudowy drewnianej szatni, ścian działowych i przedsionka. Ciekawym odkryciem podczas wykonywania prac były zabytkowe sufity. Konieczne okazało się opracowanie projektu zamiennego, który umożliwił odtworzenie pierwotnego układu ścian i zachowanie sztukaterii sufitu oraz polichromii.

Dzięki modernizacji zmieniła się przestrzeń wokół dworca. Po stronie wschodniej zaaranżowano ogród kolejowy nawiązujący do tego, który istniał przy dworcu Wieliczka Park do połowy XX wieku. Dawny ogród zlokalizowany był po południowej stronie budynku, w miejscu, w którym aktualnie znajduje się zjazd na parking park&ride. W ramach inwestycji zachowano zabytkowe elementy zagospodarowania stacji kolejowej, takie jak kozioł oporowy i skrajnik. Renowacji poddano także dwa zachowane tory kolejowe, stanowiące zarys dawnego układu stacji kolejowej Wieliczka Park (tzw. świadek torowiska). Przy południowo-zachodnim narożniku dworca, w strefie wejścia pod wiatę peronową, zrekonstruowano natomiast zachowaną na fotografiach bramkę wejściową na teren stacji, z charakterystyczną, podwójnie plecioną siatką.

W trakcie robót budowlanych, na wniosek Konserwatora Zabytków, w dawnym okienku podawczym zamurowane zostały zdjęcia oraz aktualnie spisany list ku potomności („Sibi et Posteriati”), zawierający informację o rodzaju i zakresie przeprowadzanych prac modernizacyjnych.

- Przyznana nagroda potwierdza, że Wieliczka Park to kolejny przykład udanej modernizacji zabytkowego dworca należącego do PKP S.A., który łączy w sobie tradycję ze współczesnymi wymogami funkcjonalnymi. Obiekt został między innymi dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zachowane liczne, zabytkowe elementy przypominają o wyjątkowym charakterze budynku – mówi Szymon Riess, dyrektor projektu w Biurze Inwestycji PKP S.A., odbierający nagrodę. – Warto podkreślić, że zakres i sposób modernizacji dworca został doceniony również przez komisję odbioru prac konserwatorskich. Uznano, że końcowy efekt prac na dworcu Wieliczka Park może stanowić wzór dla innych tego typu działań na zabytkowych dworcach kolejowych zarówno w Polsce, jak i za granicą – dodaje.

Modernizacja dworca Wieliczka Park kosztowała prawie 6 mln zł netto. Inwestycja dofinansowana była ze środków budżetu państwa. Zabytkowa przestrzeń dworca została wynajęta i zagospodarowana także przez władze lokalne, które w części pomieszczeń uruchomiły filię Szkoły Muzycznej.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę