Menu

Pociąg do Kultury z pestiżową nagrodę Europejskiej Marki Kultury!

fot. Koleje Dolnośląskie S.A. fot. Koleje Dolnośląskie S.A.

Pociąg do Kultury Berlin – Wrocław z jedynym w swoim rodzaju programem kulturalnym został uhonorowany nagrodą Europejskiej Marki Kultury. W piątek, 9 listopada, podczas rozdania nagród w berlińskim Wintergarten Pociąg do Kultury otrzymał europejską nagrodę w kategorii „Trend 2017”.

Pociąg do Kultury kursuje w każdy weekend od 30 kwietnia 2016 roku pomiędzy Berlinem – Cottbus i dolnośląską metropolią Wrocław, Europejską Stolicą Kultury 2016 (ESK). Oferta, ograniczona początkowo do jednego roku, powstała we współpracy landów Berlina i Brandenburgii, Związku Komunikacyjnego Berlina-Brandenburgii (VBB), DB Regio oraz Kolei Dolnośląskich (KD), aby wygodnie, w sposób przyjazny środowisku i bez przesiadki dojechać do ESK Wrocław. Ze względu na duży sukces ofertę przedłużono o dwa lata - do końca 2018 roku. Dotychczas w podróż Pociągiem do Kultury udało się ponad 30.000 pasażerów i około 300 artystów.

Podczas podróży pasażerowie doświadczają niepowtarzalnego programu kulturalnego prowadzonego przez dwujęzycznych moderatorów.

W pociągu znajduje się mobilna wystawa prezentująca znanych wrocławian niemieckiego i polskiego pochodzenia. Zwraca ona uwagę na żywą historię łączącą Berlin i Wrocław od lat. W podróży do Wrocławia, miasta zmieniającej się tożsamości, pasażerowie mają nie tylko szansę poznania historycznych śladów, ale przede wszystkim mogą wnieść własny impuls do dialogu obu miast. To właśnie bezpośrednie spotkania poprzez naukę pierwszych polskich słówek, interaktywną zabawę z telefonami stacjonarnymi czy niemiecko-polski slowdating dają poczucie sąsiedzkiej Europy. Zgodnie z myślą przewodnią to „podróż w najlepszym towarzystwie”, a każdy przejazd jest niepowtarzalny!

Sukces Pociągu do Kultury jest wynikiem zaangażowania wszystkich partnerów, landów Brandenburgii i Berlina, Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, VBB, przewoźników KD oraz DB Regio, miasta Wrocław, Fundacji Zukunft Berlin, Deutsch-Polnische Gesellschaft i Convivium Berlin e.V.. Wysoka frekwencja pasażerska i obecne wyróżnienie Pociągu do Kultury europejską nagrodą „Trend 2017” potwierdzają w perspektywie długookresowej zapotrzebowanie na szybkie dalekobieżne połączenie kolejowe Berlin-Wrocław.

W pociągach Kolei Dolnośląskich od dwóch lat w ramach projektu „Pociągi Pełne Kultury” odbywają się koncerty, spotkania autorskie i wystawy, a niemiecki organizator VBB planuje również rozszerzyć ofertę kulturalną na innych swoich trasach. Koncepcje te znalazły też naśladowców w innych regionach. Przykładowo podczas wybranych przejazdów zimowych pociągiem Eurocity z Drezna do Pragi podróż koleją zamieni się w mobilne miejsce do gry i spotkań z kulturą, a niektóre pociągi Wrocław – Drezno stały się Pociągami do Sztuki.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę