Menu

Kolej odkrywana na nowo

fot. PKP PLK S.A. fot. PKP PLK S.A.

Poszerzanie muzealnych zbiorów o kolejowe eksponaty, wsparcie działalności fundacji i samorządów oraz doposażanie szkolnych pracowni dydaktycznych – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspierają instytucje kultury i organizacje promujące kolejową tradycję i historię.

Fundacja Heredis otrzymała od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. komplet rogatek mechanicznych z przejazdu kat. A. w Łukowie oraz dwa napędy zwrotnicowe. Wycofane z eksploatacji urządzenia mogą być wykorzystywane do celów muzealnych i edukacyjnych przez Muzeum Komunikacji w Warszawie. W ten sposób zabytki techniki kolejowej są chronione przed zapomnieniem. To kolejne elementy infrastruktury, które PLK przekazały na rzecz stołecznego muzeum. Trafiły tam wcześniej odcinki szyn i rozjazdy zdemontowane podczas modernizacji stacji w Pruszkowie.

Urządzenia samoczynnej blokady liniowej trafią wkrótce do Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Będą eksponowane na wystawie urządzeń sterowania ruchem kolejowym, którą stowarzyszenie prowadzi od 2011 r. Elementy infrastruktury w postaci szafy z przekaźnikami służyły wcześniej do prowadzenia ruchu kolejowego na szlaku Sędziszów Małopolski – Trzciana na linii nr 91. Podczas modernizacji linii zostały zastąpione nowocześniejszym sprzętem. Teraz będą cennym źródłem wiedzy o branży kolejowej dla wszystkich jej miłośników.

PLK działają także na rzecz osób potrzebujących. W ostatnim kwartale przekazały 4 komputery i 12 monitorów w ramach działań realizowanych wspólnie z Fundacją Grupy PKP.

Wiosną PLK przekazały na rzecz gminy Lubaczów dwa nieużywane wagony, a Towarzystwo Miłośników Braniewa otrzymało od PLK urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Wyeksploatowane urządzenia stają się także pomocami dydaktycznymi w szkołach, które kształcą przyszłych kolejarzy.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę