Menu

PKP oficjalnym partnerem obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego

fot. mazowieckie.pl fot. mazowieckie.pl

Polskie Koleje Państwowe oddają hołd walczącym o Warszawę Powstańcom, aktywnie włączając się w wydarzenia związane z 73. rocznicą Powstania. PKP zostały oficjalnym partnerem rozpoczynających się obchodów, zaś Fundacja Grupy PKP współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Polskie Koleje Państwowe to 90 lat tradycji. Przez te lata kolejarze brali udział we wszystkich ważnych dla polskiej historii wydarzeniach, w tym niepodległościowych zrywach. Nie wyobrażam sobie, aby mogło nas zabraknąć podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego – mówi Katarzyna Kucharek, Prezes Fundacji Grupy PKP.

Wśród Warszawskich Powstańców także było wielu kolejarzy. Walczyli między innymi w szeregach Batalionu Parasol. Kolejarze włączali się w wiele skierowanych przeciw okupantowi akcji sabotażowych. Wspominając bohaterów tego okresu warto wymienić chociażby Ś.P. Karola Modrasa, o pseudonimie „Mur”. Był on członkiem Szarych Szeregów, uczestniczył w walkach na Pradze. Swoją przygodę z koleją rozpoczął od nauki w Państwowej Średniej Szkole Technicznej Kolejowej w Warszawie. Ostatnim etapem w jego życiu zawodowym była praca na stanowisku naczelnego inżyniera w Przedsiębiorstwie Budownictwa Kolejowo – Drogowego w Biłgoraju. Przedsiębiorstwo to brało udział w budowie Linii Hutniczo – Siarkowej. Karol Modras zmarł w 2014 roku przeżywszy 95 lat.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę