Menu

PLK z prestiżowym wyróżnieniem IT

fot. PKP PLK S.A. fot. PKP PLK S.A.

Szybkie rozliczenie czasu pracy i wynagrodzeń, łatwiejsze zarządzanie zespołem, przejrzysta baza danych – to efekty wdrożenia przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nowoczesnego oprogramowania do zarządzania kapitałem ludzkim. Skomplikowana operacja została doceniona przez jury 25 maja br., podczas konferencji branżowej SAP FORUM, która gromadzi przedstawicieli biznesu. PLK otrzymały nagrodę Innowacja 2017: SAP Innovation Award, za projekt „Wdrożenie systemu SAP HCM”. To już trzecia, a druga z kolei nagroda SAP dla PLK za projekty informatyczne.

W ubiegłym roku PLK otrzymały Główną Nagrodę – SAP Quality Awarad 2016 w kategorii Innovation w krajach Europy Centralnej i Wschodniej (EMEA) za projekt „Migracja systemu SAP ERP na platformę SAP HANA”. Jury doceniło szybki – półroczny proces modernizacji systemu dystrybucji danych.

Natomiast w 2014 roku Spółka została wyróżniona nagrodą za projekt „Migracja hurtowni danych SAP BW na Platformę SAP HANA”.

Jury nagrodziło zarządcę infrastruktury za błyskawiczny – przeprowadzony w ciągu roku, Etap I projektu wdrożenia systemu SAP HCM – moduły: zarządzanie strukturą organizacyjną, zarządzanie kadrami, płace, czas pracy, szkolenia, obsługa funduszu socjalnego, świadczeń przejazdowych oraz raportowanie i statystyka. W wyniku przeprowadzonej w rok operacji zarządca infrastruktury w styczniu 2017 roku zyskał narzędzie, które umożliwia wielokrotne skrócenie i uproszczenie administracji kadrami poprzez ujednolicenie procesów kadrowych wewnątrz Spółki. Ponadto efektem tego wdrożenia jest pełna automatyzacja procesu planowania i ewidencji czasu pracy, rozliczenia płac i innych świadczeń pracowniczych. System pozwala także pracownikom samodzielnie kontrolować bazę swoich danych, co przekłada się zarówno na efektywniejsze zarządzanie zespołem, jak i transparentność Spółki.

Obecnie system obejmuje obsługą około 40 tyś. pracowników Spółki oraz kilka tysięcy emerytów.

W ramach projektu został także udostępniony portal pracowniczy do realizacji procesów samoobsługi menedżerskiej i pracowniczej, co usprawniło kadrowe czynności administracyjne i ograniczyło papierowy obieg dokumentów w firmie. Portal HR daje dostęp ponad 10 tyś. pracownikom do ważnych informacji, takich jak składowe części wynagrodzenia, wykorzystany urlop czy nadgodziny.

- Dzięki pełnemu zaangażowaniu zespołu, determinacji i konsekwencji w implementowaniu innowacyjnych rozwiązań SAP w kolejnych obszarach biznesu, powiodło się nam ekspresowe wdrożenie jednego z największego systemów HR w kraju. Nagroda cieszy nas tym bardziej, że odbieramy ją drugi rok z rzędu mając za konkurentów projekty wdrożeniowe m.in. z obszaru bankowości – mówi Ryszard Leszek Bernaś, Dyrektor Biura Informatyki w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A.

Na pełen sukces tak szybkiego wdrożenia systemu wpłynęła ciężka praca i doświadczenie setek pracowników PLK. Ich wytrwałość i determinacja przysłużyły się do osiągnięcia zamierzonego celu. Kluczowy udział w definiowaniu specyfikacji i wymogów systemu mieli pracownicy Biura Spraw Pracowniczych w Centrali Spółki, a także dyrektorzy, kierownicy i pracownicy jednostek organizacyjnych Spółki na terenie całego kraju. Pełne wdrożenie systemu było możliwe dzięki zaangażowaniu i pracy całego zespołu IT, który koordynował i czynnie uczestniczył w pracach wdrożeniowych.

- Podczas wręczania nagrody dla PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ubiegłym roku, wspominaliśmy o będącym w trakcie wdrożenia dużym projekcie, który być może stanie się okazją do kolejnego spotkania na tej scenie. Słowa te okazały się prorocze i w tym roku znów mamy zaszczyt uhonorować Spółkę następną statuetką – mówi Jacek Zbroiński z SAP Polska.

Zespół Zarządzający SAP Polska, co roku przyznający nagrody branżowe, w tym roku nominował 9 przedsiębiorstw. To firmy, które na co dzień korzystają z zaawansowanych rozwiązań technologicznych, pozwalających uprościć złożone procesy biznesowe, co w efekcie podnosi ich efektywność. PLK zostały docenione za imponującą skalę i ekspresowy czas wdrożenia oraz za ciągłe wyznaczanie standardów i bycie prekursorem innowacyjności w Grupie.

W Etapie II projektu w PLK planowane jest wdrożenie modułu zarządzania delegacjami.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę