Menu

Maltanka już zaprasza

fot. MPK Poznań fot. MPK Poznań

Malowniczym szlakiem żelaznym na Malcie wyrusza nasza szalona ciuchcia, która w tym roku obchodzi swoje 45-lecie. Uroczystości urodzinowe planowane są na czerwiec. Ale przejechać się kolejką będzie można już od dzisiaj. Maltanka będzie kursować przez całe lato, do 17 września. Potem czeka ją kapitalny remont - informuje MPK Poznań.

Już dziś, 21 kwietnia, rozpoczyna się sezon Kolejki Parkowej Maltanka.

Aż trudno uwierzyć, że w ciągu sezonu, już od kilku lat przewozi ona ponad 100 tysięcy pasażerów, którzy wybierają się do poznańskiego zwierzyńca na spotkanie z lwem lub słoniem. Wszyscy, którzy choć raz skorzystali z podróży kolejką zapamiętają do końca życia łoskot jej kół, kłęby pary i dźwięk gwizdka. Wszak nasza Maltanka to jedna z ostatnich w Polsce wąskotorówek.

Wprawdzie ma już 45 lat, ale z wiekiem staje się coraz bardziej atrakcyjna. W ostatnich latach na dworcu początkowym stanęły ławeczki, na których można przysiąść czekając na jej przyjazd, w pobliżu pojawiły się stylowe stojaki na rowery, a wciąż myśli się o następnych atrakcjach i udogodnieniach.

 Plany stały się możliwe do zrealizowania dzięki pomocy przyjaciela kolejki – Galerii Malta, z którą MPK Poznań współpracuje już od pięciu lat.

W tym roku, dzięki takiemu wsparciu, odrestaurowano neon „Kolejka dziecięca”, którego niszczejące szczątki znajdowały się na stacji Zwierzyniec. Była to  jedyna instalacja świetlna z czasów, kiedy było ich pełno na poznańskich ulicach. Dziś, jako relikt przeszłości, neony przeżywają swój renesans.

Neon, choć w kiepskim stanie technicznym został wyeksponowany na wystawie poznańskich neonów w Muzeum Narodowym. Z pomocą przy demontażu i montażu konstrukcji w muzealnych salach, przyszli młodzi miłośnicy poznańskich neonów. To następny przykład tego, że przyjaciele kolejki są wszędzie.

Naturalną przestrzenią dla neonu jest Malta. Dlatego zrekonstruowany neon umieszczono na dachu dworca kolejki, tak aby był widoczny z daleka. Bez wsparcia ze strony Galerii  plan by się nie powiódł.

- Chcemy przywrócić Maltance magiczny klimat sprzed lat – mówi Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań - Poznań słynął z wyjątkowych neonów, które cieszyły oczy swoją wyjątkową, harmonijną linią. Cieszy nas, że tereny wokół Jeziora Maltańskiego oraz kolejka są wizytówką naszego miasta, i że ich estetyka cieszy kolejne pokolenia poznaniaków.

- Przez ponad cztery dekady swojego istnienia Maltanka na stałe wpisała się w krajobraz okolic Jeziora Maltańskiego – mówi Monika Krzywicka, marketing manager Galerii Malta. - Podobnie jak tysiące pasażerów kolejki, nie wyobrażamy sobie Malty bez Maltanki. Dlatego cieszymy się, że poprzez współpracę z poznańskim MPK możemy wspierać tę unikalną w skali kraju atrakcję. Sami również jesteśmy obecni w przestrzeni wokół jeziora, więc zaangażowanie się w nią jest dla nas czymś naturalnym.

Stern

Redaktor

Strona: www.polskakolej.tv

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę